Gierłoż – Wilczy Szaniec

W Gierłoży nieopodal Kętrzyna mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera zwana Wilczym Szańcem. Był to jeden z kluczowych punktów strategicznych na froncie wschodnim podczas II Wojny Światowej. Była to tajna rezydencja Adolfa Hitlera w latach 1941-1944.

Wilczy Szaniec stanowił kompleks budynków, w których mieściły się kasyna, hotele, restauracje, domy współpracowników Hitlera i wiele innych instytucji codziennego użytku. Miejsce to powstało z myślą o zapewnieniu Adolfowi Hitlerowi schronienia oraz strategicznego punktu dowodzenia podczas planu rozgromienia Związku Radzieckiego. Miejsce to było również punktem ważnych dla losów wojny spotkań.

To właśnie tutaj decyzje podejmowali najwyżsi dygnitarze Adolfa Hitlera. Podczas wojny podjęto liczne próby zniszczeń Wilczego Szańca, które jednak nie powiodły się. Wilczy Szaniec przetrwał liczne ataki bombowe. O jego zniszczeniu zdecydowali sami Niemcy, którzy po klęsce podjęli decyzję o zniszczeniu tej kwatery. Mimo to nie udało się jej zniszczyć całkowicie. Do dzisiaj możemy przechadzać się wśród pozostałości murów Wilczego Szańca.