Bunkry w Mamerkach

Bunkry w Mamerkach są jednym z najlepiej zachowanych kompleksów bunkrów niemieckich z czasów II Wojny Światowej. Stanowiły one centrum dowodzenia dla wielkiej operacji militarnej związanej z atakiem na Związek Sowiecki. Schronienie znalazło tutaj 40 najwyższych rangą generałów niemieckiego Wehrmachtu. Mamerki w latach 1941-1945 były samowystarczalnym miastem bardzo mocno chronionym przez zmechanizowany batalion wartowniczy.

Oprócz schronów na terenie kompleksu znajdowały się baraki. Na terenie kompleksu znajdowały się kino, szpital. Kuchnie, kasyna, poczta, kwatery mieszkalne, sauny czy stajnie. Zwiedzając bunkry w Mamerkach można nawet przejść pomiędzy dwoma bunkrami oświetlonym 30 metrowym tunelem podziemnym.

Mamerki były jednym z kluczowych elementów niemieckiego systemu obrony podczas II Wojny Światowej. To właśnie w tym miejscu planowany był zamach na życie Adolfa Hitlera przeprowadzony następnie w Wilczym Szańcu. Niemcy nie zdążyli wysadzić kompleksu bunkrów. Zostały one opuszczone przez wojska Wehrmachtu bez walki w styczniu 1945 roku.